instagram_Profil Resmi.png

PROFESYONEL

KOÇLUK NEDİR?

Uluslararası Koçluk Federasyonu (International Coaching Fedaration-ICF) onaylı en az 128 saatlik bir eğitim programından geçmiş ve bu eğitimlerin gereklerini yerine getirirerek en az 100 saatlik koçluk yapmış profesyonellere PROFESYONEL KOÇ denir. Aldıkları ehliyet tüm dünya ülkelerinde geçerlidir.

2013 yılında Türkiye'de yasal olarak meslek dalı olarak kabul edilmiş koçluk, kişilerin yaşamlarında ( iş, aşk, aile, okul, para, vb...) arzulanan hedeflere ulaşmalarına destek olan, sürekli ve profesyonel bir ilişkidir.

 

Bu bir farkındalık yolculuğudur. Koçluk pozitif psikolojiden çıkmış bir daldır. Bu noktada kişinin güçlü yanlarına ve takdire odaklı ilerlenerek kişinin özgüvenini yükselten, gerçek potansiyelini yaşamında tam olarak performe etmesini sağlayan bir yolculuktur. 

 
 

PROFESYONEL KOÇLUK NE DEĞİLDİR?

 

Profesyonel Koçluk, mentörlük, danışmanlık ya da bir terapi süreci değildir! Koç ile koçluk alan kişi arasında eşit seviyede kurulan, güvene ve gizlilik esaslarına dayalı, derin bir ilişkidir. Geçmiş ile değil de bugün ve gelecekte olmak istediğiniz siz ile çalışır.

 

Koç sizin yerinize çözüm üretmez ya da seçenekler sunmaz. Bunları, farkındalığınızı arttırarak sizin cevap bulmanızı sağlar. Soruyu soran da cevabı bulan da koçluk alan kişidir. Profesyonel Koçluk, koçun ve koçluk alan kişinin ortak çalışması sonucu hedeflere ulaşan bir süreç yönetimidir.

Bir potansiyeliniz var... Peki ne kadarını performansa dökebiliyorsunuz? Koç sizin en iyi halinizi performe etmenize olanak sağlar. Bunu yaparken de, takdire dayalı, güçlü yanlarınıza odaklı hareket ederek, güçlü sorularla farkındalığınızı arttırır ve hedefe doğru gidilen yolda seçenekleri arttırmanızı sağlar bu da sizi çözüm yolunuza taşır. Kalpte hissedilen bir farkındalık siz onu bir eylem planına sokana kadar her an size kendini hatırlatır. 

Gerçek bir koç KONUya değil, KONUnun sizin üzerindeki etkisine koçluk yapar!

 

PROFESYONEL KOÇLUK SÜRECİ NASIL İŞLER?

 

Öncelikle koçluk almak isteyen kişi ile koç bir kimya toplantısı yapar. Tüm sürecin konuşulduğu bu görüşmede koçluk alan kişi, koçluk ile ilgili tüm sorularına yanıt bulur. 

Süreçle ilgili anlaşmaya varıldığında koç, koçluk alan kişiye 40-45 soruluk bir form gönderir. Kişi bu formu doldurduktan sonra karşılıklı belirlenen gün ve saatte 3 saat süren keşif görüşmesi yapılır. Burada koçluk alan kişinin güçlü yanları, değerleri ve koçluk hedefleri çıkartılır. 

Toplam 10 saat süren 8 görüşme yapılır. İlk keşif görüşmesi 3 saat, diğer görüşmeler 1 saat olarak yönetilmektedir.

İlk 4 görüşmeden sonra o zamana kadar gelinen sürecin özeti üzerinden geçilir. Son görüşmede de tüm plan üzerinden bakılır ve ihtiyaca bağlı olarak ek koçluk saatleri de eklenebilmekte ya da süreç bitirilmektedir.

Koçluk alan kişinin isteğine ve ihtiyacına bağlı olarak bir ya da iki seans da Koç Köpekler ile birlikte doğada yürüyüş yaparak yapılabilmektedir. 

PROFESYONEL KOÇLUKTAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

 

  • Neyi hedefliyorsunuz ve neyi yaşıyorsunuz?

  • Neleri BAŞARMAK istiyorsunuz?

  • Olmak istediğiniz o yer için ne kadar netsiniz?

  • Yeni bir bakış açısına hazır mısınız?

  • Bu size değişimi getirecek ve sizin bu değişim için ayıracak önceliğiniz ya da vaktiniz var mı?

TÜM BUNLARA CEVABINIZ EVET İSE, Profesyonel bir Koç ile çalışmaya hazırsınız demektir.

Delege etme, kilo verme, kaliteli HAYIRlara sahip olma, duygu - düşünce durumunu yönetme, öfke kontrolü, odak problemi, mecburi bir durumun sizi zorlaması, net bir şekilde seçim yapabilme, yaşamınıza denge getirme gibi bir çok konuda bir koçla görüşmeyi isteyebilirsiniz.

İstenildiği takdirde Koç Köpeklerin de dahil olduğu bu koçluk süreçleri ile GELİN FARKLI BİR YÖNTEM DENEYİN!