Ara
  • Nihan Seçal

Oksitosin Hormonu Nedir?

Mutluluk ve sevgi hormonu olarak da bilinen Oksitosin, anneler ile bebekleri arasındaki güven ve bağın oluşumu ve sürdürülmesi ile ilişkilendirilen bir hormondur.

Ebeveynle çocuğu arasında oluşan bu duygusal bağ sayesinde çocuğun beslenmesini ve etkileşimi olanaklı kılan davranışlar serisinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Oksitosin, mutluluk veren, güven aşılayan ve kendinin emniyette olduğunu hissettiren bir hormondur.

Peki sizler bir köpeği okşamanın ve beraber vakit geçirmenin de tıpkı anne ile bebek arasında olduğu gibi oksitosin hormonu salgılattığını biliyor musunuz?

Japonya'da Azabu Üniversitesi'nden Miho Nagasawa liderliğindeki araştırmacılar, köpeklerle sahipleri arasında karşılıklı bakışmanın, anne ile çocuğu arasında oluşan bağlanma duygusuna benzer bir duygu oluşturduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlanma duygusu oluşunca insan, ailesine karşı duyduğu hisleri köpeğine karşı da duymaya başlamaktadır. Böylece iki canlı arasında güvene dayalı bir yakınlaşma olmaktadır.


Nagasawa tarafından yapılan önceki araştırmalar, köpeklerin sahiplerinin oksitosin seviyelerini etkilediklerini ispatlamıştı. Peki aynı şey köpeklerimizde de oluyor muydu? Bir adım daha ileri giden Japon araştırma ekibi, 27 köpeği sahibinin ve iki yabancının da olduğu bir odaya yerleştirdiler ve sonrasında köpeklerin burunlarına tuzlu su ya da oksitosin hormonu püskürttüler. Oksitosin püskürtülen köpeklerin, burunlarına tuzlu su püskürtülen köpeklere kıyasla sahipleriyle belirgin bir şekilde daha fazla göz teması kurmaya çalıştıkları görüldü. Ve bu, hem sahiplerin hem de evcil hayvanların kan akışlarında oksitosin seviyelerinde bir artış sağlayarak, doğrudan bir geri bildirim bağlantısı olduğunu göstermiştir. (https://www.sciencealert.com/dogs-use-the-parent-child-bonding-mechanism-to-make-us-love-them)


Araştırmalar, köpek ile göz teması kurmanın ve okşamanın da insan beyninde oksitosin salgılanmasına benzer bir süreci harekete geçirdiğini ve aynı şeyin köpekte de gerçekleştiğini göstermektedir. Bir köpeği okşamak oksitosin hormonu salgılatıyor ve bu hormon bağlanma ve etkilenme ile alakalı ve stres seviyesini azaltarak daha kolay nefes almayı sağlayarak, kan basıncının düşmesini sağlamaktadır.

Dünya’nın en önde gelen üniversitelerinden Duke Üniversitesi’nden köpek algısı uzmanı Brian Hare, bu çıkarımı aynen desteklemektedir:

“Yaptığımız akıl almaz keşif köpeklerin, insanlar arası bağlanma mekanizmasını adeta ‘kaçırdığını’ veya ‘çaldığını’ gösteriyor. Bu keşif sayesinde köpeklerin otizm veya travma sonrası stres bozukluğu gibi hastalıklarda insanlara nasıl bu kadar fazla yardım sağlayabildiklerini anlamamız mümkün oluyor.” demektedir.


Bu noktada yapılan bir çok araştırma göstermektedir ki biz Koç Köpeklerle yaptığımız seanslarda da bunu çok sık yaşıyoruz, köpekler insan eğitmenden çok daha etkinler.


48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör